Tož, AfD v Německu trhá rekordy v průzkumech a řeší koho nominuje jako lídra do voleb do Bundestagu v roce 2025 a možného budoucího kancléře…

Německá AfD trhá rekordy a vítězí v komunále

V Německu byla protržena hráz, když AfD získala svého prvního okresního správce a následně i prvního starostu. v průzkumech do Bundestagu má 22 %, v průzkumech do europarlamentu má 23 % (dvojka na kandidátce je poslanec Bundestagu za AfD Petr Bystroň). Zděšený establishment se potácí ve svém marasmu a Němci už mají všeho dost. AfD chystá svého kandidáta na kancléře. Volby budou v červnu 2024 do europarlamentu a na podzim 2025 do Bundestagu (pokud nepadne vláda semaforu SPD-FDP-Zelení).

Dvojice spolupředsedů Alice Weidel & Tino Chrupalla

Alice Weidel

Alice Weidelová je německá ekonomka, podnikatelka a politička za AfD. Vystudovala národohospodářství a podnikovou ekonomiku na Univerzitě v Bayreuthu. Posléze pracovala mj. u americké společnosti Goldman Sachs a šest let strávila v Čínské lidové republice. Členkou Alternativy pro Německo (AfD) se stala již v roce 2013. Spolu s Alexandrem Gaulandem se stala vůdkyní úspěšné stranické kandidátky pro volby do spolkového sněmu v roce 2017. Žije v lesbickém svazku se svou švýcarskou partnerkou, Sarah Bossardovou, která je původem ze Srí Lanky a působí jako filmařka a filmová producentka. Společně vychovávají dva syny. Hovoří mandarínskou čínštinou. Je jí 44 let.

Tino Chrupalla

Tino Chrupalla je německý politik za Aternativu pro Německo (AfD), za kterou je od voleb v roce 2017 poslancem Spolkového sněmu. Od prosince 2019 je spolupředsedou strany. Do Spolkového sněmu byl zvolen v saském spolkovém volebním obvodě Zhořelec, kde porazil pozdějšího saského premiéra Michaela Kretschmera z Křesťanskodemokratické unie (CDU), který obvod reprezentoval v předchozích čtyřech volebních obdobích. V letech 1991 až 1994 se vyučil malířem pokojů. V letech 2000 až 2003 pracoval v tomto oboru ve Zhořelci a v Drážďanech a v roce 2003 složil mistrovskou zkoušku. Poté provozoval vlastní řemeslnickou firmu. V letech 1990 až 1992 byl členem Mladých křesťanských demokratů (Junge Union) a dle vlastního prohlášení byl následně ještě dlouho voličem Křesťanskodemokratické unie (CDU). Do AfD vstoupil v roce 2015. Je ženatý, má tři děti a žije v Gablenzu. Je mu 48 let.

AfD už oznámila, že o post kancléře Německa má zájem
Je jasné, že dva straničtí předáci, Alice Weidelová a Tino Chrupalla, mají jistou přednost. A oba by měli argumenty pro svou kandidaturu. Weidelová svého spolupředsedu výrazně poráží, pokud jde o jeho vlastní voliče (73 ku 48 bodům), ale Chrupalla je před Weidelem mezi příznivci všech ostatních stran, i když jen těsně. Napadnout Weidelovou o možnost „kancléře“mezi voliči AfD by mělo být těžké. Na to jsou jejich hodnoty příliš stabilní.

„V Evropě bude dobře, až se stane Čech, kancléřem Německa“
A je samozřejmě ještě možnost, že nominovat na kancléře bude AfD ještě někoho třetího mimo vedení. Adeptů je celkem dost, protože AfD má za 10 let existence řadu osobností. Jedou z nich je i poslanec Bundestagu původem z Československa Petr Bystroň. Ten je expertem na zahraniční vztahy v Bundestagu a předsedou výboru pro zahraničí. Má kontakty na americké Republikány, exprezidenta Donalda Trumpa, jeho exporadce Steva Bannona, evropskou národoveckou scénu, Rusko, Čínu, Afriku. Mluví německy, anglicky, rusky, česky, polsky. Slušel by mu i post vicekancléře a ministra zahraničí Německa.

Petr Bystron

Petr Bystroň je německý politik českého původu. Narodil se v Olomouci, vyrůstal v Českém Těšíně. Je ženatý a má dvě děti. Je mu 50 let. Je od roku 2017 poslancem Německého spolkového sněmu za AfD. S rodiči emigroval do Německa v roce 1987 ve svých šestnácti letech. Celá rodina dostala v Německu politický azyl. Bystroň studoval na Vysoké škole politické v Mnichově ekonomii a mezinárodní vztahy. Od března 2017 byl Bystroň sledován Bavorským úřadem pro ochranu ústavy, neboť je na něj „podezření ze snahy o protiústavní činnost“. Bystroň úřad zažaloval a soud vyhrál. Petr Bystroň je dvojkou na kandidátce do Europarlamentu 2024.

Kdo bude lídrem do Bundestagu 2025
AfD teď mělo konferenci v Magdeburgu, kde vybíralo kandidátku do Europarlamentu 2024. V průzkumech je AfD do EP 2024 na druhém místě s 23 %. Na konferenci, už se ale i neoficiálně mluvilo o možném budoucím kancléři. Je jasné, že velký zájem má právě Alice Weidelová. Ta má ve straně velkou podporu a autoritu. oficiálně bude AfD lídra a kandidáta na kancléře vybírat až během ledna 2025. Nicméně možnost předčasných voleb v Německu, kdy koalice semaforu (SPD-FDP-Zelení) neustále kolabuje, je reálně možná, podpora vlády je na 40 %.

Autor: Redakce, 6.8.2023
Psali jsme zde:
Zdroj:
Podpořte originální nezávislou žurnalistiku!
Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!
Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500
IBAN: CZ7755000000001511201888
BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Majitel účtu / Kontoinhaber:
BulvarART s.r.o. / GmbH
© Copyright 2023