Tož, v průzkumu pro Eurovolby 2024, jsou na vzestupu strany euroskeptické a suverenní z pravice…

Nálada se v Evropě mění: Podle nedávného průzkumu by v evropských volbách v červnu 2024 výrazně získaly národně – konzervativní a pravicové strany. Zavedené frakce naopak výrazně ztrácejí.

Ve volbách do EU v červnu 2024 by mohly získat významné hlasy pravicové a Euroskeptické strany. Podle posledních průzkumů by tyto strany mohly dosáhnout zhruba 23,5 %. Podle průzkumu Politico, který si nechal zpracovat deník Die Welt, by to byl nárůst asi o 5 %.

Strany kritické pro EU jsou v Evropském parlamentu rozděleny do dvou skupin: Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a skupina Identita a demokracie (ID). AfD je zastoupena v ID a má velký podíl na pravděpodobných ziscích skupiny. ID by mohlo získat 15 křesel a napříště obsadit 77 ze 705 křesel v parlamentu. Tahouny skupiny jsou italská Lega, která je součástí tamní vlády od roku 2022, a francouzská Rassemblement National kolem Marine Le Penové, jednou z nich je i FPÖ, která je v aktuálních průzkumech nejsilnější silou v Rakousku.

Z ještě většího zlepšení by se podle průzkumu mohla radovat i konzervativní a Euroskeptická EKR. Ze současných 76 křesel by si mohla polepšit na 89, což odpovídá nárůstu o 12,6 %. Nejsilnější silou v rámci EKR je polská vládní strana PiS. Za současného stavu by si zachovala svých 27 míst. Italská vládní strana Bratři Itálie (Fratelli d’Italia) pravděpodobně přispěje největším počtem účastníků v rámci parlamentního klubu.

Rostou i levicové frakce

Dalšími významnými stranami EKR jsou česká vládní strana ODS, Švédští demokraté a španělský Vox. Zajímavost: Maďarská strana Fidesz kolem premiéra Viktora Orbána není v těchto prognózách zahrnuta, protože jejích deset poslanců je v současnosti nezařazeno po vyloučení z umírněně konzervativní Evropské lidové strany (EPP). Očekává se, že Fidesz se připojí k EKR nebo ID.

Podle hlasatelů přibývá levicových sil i v Evropském parlamentu. Poslanecký klub S&D, jehož součástí je německá sociálně demokratická SPD, by si polepšil o dva mandáty na 145. Nalevo od toho by zisky dosáhla parlamentní skupina „Die Linke“, do níž patří stejnojmenná strana Bundestag. Od 37 do 45 míst.

Poslaneckému klubu EPP, který zahrnuje CDU a CSU, hrozí ztráty. Aktuálně by ztratila dvanáct křesel a poskytla by 165 poslanců. Liberální frakce Renew, která zahrnuje FDP a francouzskou vládnoucí stranu Renaissance kolem prezidenta Emmanuela Macrona, by ztratila dvanáct míst a měla by v budoucnu 89 poslanců.

Průzkumy ukazují pokračování trendu v EU

Frakce Zelených by aktuálně v průzkumu nejvíce prohrála. Mohla ztratit 24 míst a získat pouze 48 míst. To by ji postavilo za dvě pravicové frakce ID a EKR. Hlavním důvodem je aktuální minimum v průzkumech německých Zelených, kteří tvoří zhruba třetinu celého poslaneckého klubu.

Současné průzkumy potvrzují dlouhodobý trend. V roce 2004 dokázali umírnění konzervativci a sociální demokraté získat asi 60 % křesel, aktuálně by to bylo dobrých 40 %. Oproti tomu pravicové a levicové síly nyní dosahují 30 %.

Zhruba polovina poslanců pochází z pěti nejlidnatějších zemí Německa, Francie, Itálie, Španělska a Polska.

Autor: Redakce, 14.8.2023

Zdroj:

www.mestankurier.info

Podpořte originální nezávislou žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

© Copyright 2023