Tož, Timmermans opouští Evropskou komisi, povede zelenou levici v nizozemských volbách…

Podzimní předčasné volby

Na podzim 22. listopadu se budou konat předčasné volby a to po regionálních volbách na jaře, které vyhrála strana sedláků. BBB vznikla na základě protestů proti vládě, která se rozhodla zničit farmářský průmysl v zemi, která je na něm postavená. V rámci „záchrany klimatu“, měli farmáři utratit svoje stáda dobytka. To vyvolalo akce, které by se daly přirovnat k revoluci. Sedláci sedli na své traktory a rozjeli se zasypat úřady hnojem a vytvořili blokády po celé zemi. Caroline van der Plas, je bývalá novinářka a dnes politička, která stranu BBB založila. Je bývalá členka Křesťanskodemokratické výzvy (CDA). V roce 2021 strana získala jedno křeslo ve Sněmovně reprezentantů a tím se Caroline van der Plas, stala poslankyní dolní komory parlamentu – sněmovny reprezentantů. BBB vede průzkumy předčasných parlamentních voleb se skoro 18 %.

Timmermans má rebelii sedláků potlačit

Evropský komisař pro klima Frans Timmermans podal demisi, neboť hodlá kandidovat v listopadových předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku. Uvedla to v prohlášení Evropská komise (EK). Klimatickou agendu Timmermanse, který byl zároveň výkonným místopředsedou unijní exekutivy, převezme místopředseda Maroš Šefčovič ze Slovenska.

Timmermans byl jediným uchazečem o místo v čele kandidátky nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice. Ve spíše formálním hlasování členů stran volební koalice získal 91,8 procenta hlasů. V červenci Timmermans oznámil, že chce být příštím nizozemským premiérem, a uvedl, že se bude ucházet o post lídra levicové koalice. Zelená levice a PvdA se rozhodly spojit síly v předčasných volbách, které jsou naplánované na 22. listopadu, a to ve snaze zastavit pokles podpory levicových stran. Nyní jsou obě strany v opozici. Dvaašedesátiletý Timmermans, který měl v unijní exekutivě na starosti takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií, o svém rozhodnutí už v červenci informoval von der Leyenovou. Dohromady obě strany mají kolem 16%.

Průzkum předčasných voleb (neexistuje vstupní procentuální hranice):

1. BBB (farmářsko-občanské hnutí) – 18%

2. VVD (odcházející premiér Mark Rutte) – 14,8 %

3. PVV (Geert Wilders) – 9,2 %

4. Zelení 8,5 %

5. D66 (centristé) – 7 %

6. PvdA (sociální demokraté) – 6,8 %

7. PvdD (Strana ochrany zvířat) – 6,5 %

8. SP (socialisté) – 5 %

9. JA21 (konzervativně-liberální) – 4,4, %

10. CDA (křesťanští demokraté) – 4,2 %

11. Volt (Zelení EU) – 4 %

12. CU (křesťanská unie) – 3%

13. FvD (Forum pro demokracii – euroskeptici) – 3 %

14. SGP (pravice – kalvinisté) – 2 %

Holanďané mají na výběr, buď se osvobodit od ekoterorismu nebo se jím nechat absolutně zotročit…

Autor: Redakce, 23.8.2023

Zdroj:

https://boerburgerbeweging.nl/

https://internationaal.pvda.nl/

https://www.groenlinks.nl/home

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!
Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!
Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500
IBAN: CZ7755000000001511201888
BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Majitel účtu / Kontoinhaber:
BulvarART s.r.o. / GmbH
www.mestankurier.info
© Copyright 2023