Tož, nejen německých novinářů…

Německá veřejnoprávní televize přinesla letní rozhovor s jednou ze šéfů AfD Alicí Weidel, což veřejnoprávnímu médiu mnozí vytýkají, ale jako veřejná služba musí dávat prostor i opozici…

„Nejdůležitějším úkolem žurnalistiky je zpochybňovat mocné, vyvracet populární mylné představy a ukazovat zajímavé alternativy k převládajícím názorům. Vždy existuje jiný úhel pohledu. Ujímají se tohoto úkolu přední německojazyčná a mainstreamová média? Velmi omezené, pro určitá témata vůbec ne,“ říká Alice Weidel.

Podívejme se na dvě největší německá žhavá témata současnosti: AfD a válka na Ukrajině

Když se podíváte na FAZ, Süddeutsche, die Welt, veřejnoprávní vysílání nebo dokonce NZZ, který se sem tlačí ze Švýcarska a který se rád prodává jako „druhý pohled“, potkáváme olověnou jednoduchost, uniformitu, strašně homogenní rubriku názorů.

AfD je těmito médii bez výjimky považována za „pravicově extremistickou“ a různé orgány již agresivně prosazují tezi, že pravicová opoziční strana, která podle průzkumů výrazně získává, musí být zakázána. Vláda už dávno používá proti AfD špionážní policii zvanou Úřad pro ochranu ústavy a miliony potenciálních voličů AfD se najednou vidí jako nepřátelé ústavy podezřelí z trestného činu.

Z diktatur víme jen to, že vlády legálně pronásledují a ostrakizují opozici. Relevantní zkušenosti má i Německo. Ale ti u moci, kteří se „cítí být ve spolku s dobrem„, nevidí žádný problém, když například weby k udávání v Berlíně vyzývají, aby lidé, kteří se chovají „diskriminačně“, byli nahlášeni úřadům. A AfD? Nikdo je nebrání.

Žádná diskuse není povolena ani na téma Ukrajina

Putin je zlý, Rusko je imperialistická velmoc a každý, kdo zpochybňuje dodávky zbraní Zelenskému nebo ekonomické sankce, pomáhá s genocidou. Toto jsou absolutní pravdy, náboženská dogmata, jejichž ignorování vás může dostat na pohřební hranici politicky korektních diktátorů.

Ne, že by se nemělo tvrdě kritizovat AfD nebo Putinovu válku na Ukrajině. Problémem je jednoduchost názoru, dogmatismus, morální a pravdivé tvrzení neomylnosti, které média a ti, kdo jsou u moci, představují. Demokracie vždy vyžaduje volbu. Tam, kde je dovoleno myslet a říkat jen jednu věc, je demokracie u konce.

Následky jsou vážné. Mnoho Němců se již neodvažuje veřejně vyjadřovat své názory. Média tvoří kolem podniku rozjetý vlak. Místo toho, aby kritizovali vládu a narušovali kruhy mocných, působí novináři jako bodyguardi těch, kteří jsou u moci.

Ale nejsou to jen politici a zpravodajství, kdo staví „firewally“ proti opozici, kdo říká – pozor na výběr slov – má být zjevně vyloučen. Také v zábavných pořadech je stále větší touha donutit diváky ke správnému postoji. Stěží dnes existuje krimisérie „Místo činu“, které by nebylo o nějakém temném, pravicovém spiknutí.

Nic z toho samozřejmě nebude úspěšné, i když nevýhody pro ty, kteří ještě mají sílu se tomu bránit, jsou značné. Kdo může jen pomlouvat nebo zakazovat svého politického protivníka, je už v závěrečném hvizdu. A čím je pomluva pronikavější a zlomyslnější, tím větší je panika mezi těmi, kdo pomlouvají.

Novináři, noví dvořané moci? 

Vypadá to takto. Tím vytvářejí klima, které demokracii škodí. Demokracie je především forma vlády, ve které se zakládá institucionalizovaná nedůvěra občanů ve stát. Demokracie je ale v ohrožení, pokud už jako občan nesmím mít na důležitá témata jiný názor než ti u moci – a jejich média.

Autor: Redakce, 12.9.2023

Zdroj:

https://www.facebook.com/aliceweidel

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/weidel-ard-sommerinterview-afd-100.html

https://weltwoche.de/daily/tabus-denkverbote-und-ausgrenzung-ob-ukraine-krieg-oder-afd-die-allermeisten-deutschen-journalisten-haben-muehe-mit-der-meinungsvielfalt-anstatt-diskussionen-anzuregen-predigen-sie-angeblich-alte/

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023