Tož, třebas do Čech nějakou prodají levněji než my platíme za to, co vyrábí ty naše jaderné elektrárny…

Studie ETH: Povolit delší provoz jaderných elektráren a postavit další by byl pro Švýcarsko miliardový byznys

Podnikatelské sdružení Economiesuisse požádalo Energy Science Center na ETH Zurich, aby objasnilo, jakou roli by jaderné elektrárny mohly hrát v budoucích dodávkách elektřiny.

Výsledky jsou zajímavé

Dnes se předpokládá, že Beznau 1 a 2 jsou v provozu šedesát let, Gösgen a Leibstadt každý padesát let. To by znamenalo, že poslední jaderná elektrárna ve Švýcarsku by byla odstavena ze sítě a vyřazena z provozu v roce 2034.

Autoři studie navrhují prodloužení lhůty na 65 – nebo osmdesát let. „Dlouhé provozní doby zlevní elektrický systém do roku 2050 celkem o jedenáct miliard franků,“ odhadují vědci ETH. Především poskytují také spolehlivou elektřinu v chladném období.

Pozitivně hodnotí vědci i stavbu nové jaderné elektrárny: Domnívají se, že by se tím ušetřily náklady ve výši dvanácti miliard franků a mohla by se výrazně snížit závislost na dovozu v zimě.

Přesto vědci ve své zprávě varují před iluzemi: k vytvoření bezpečnosti dodávek při rozšiřování obnovitelných energií je zapotřebí obrovského úsilí.

Závěr: Pokud jde o elektřinu a energii, švýcarská politika musí jít dál.

Už nemohou existovat žádná tabu, všechny možnosti musí být na stole a musí se o nich diskutovat bez klapek na očích. V první řadě to zahrnuje jadernou energii.

Autor: Redakce, 13.9.2023

Zdroj:

https://weltwoche.ch/daily/eth-studie-atomkraftwerke-laenger-laufen-lassen-und-zusaetzlich-eines-bauen-waere-fuer-die-schweiz-ein-milliarden-geschaeft/

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023