Tož, zemské vlády požadují poměr 60 % spolkový stát, 25 % zemské státy, 15 % obce…

Spolková a zemská vláda se sešly ve Vídni k dalšímu kolu jednání o finančním vyrovnání

Státy mají za cíl změnit distribuční klíč, který je výhodný pro federální vládu, ze současných 68 procent federálních, 20 procent zemských států a dvanácti procent obcí na budoucí poměr 60:25:15 %.

Ministr financí  propagoval myšlenku budoucího fondu 

Brunner (Lidovci ÖVP) znovu propagoval svou myšlenku budoucího fondu, jehož prostřednictvím by státy a obce dostávaly další finanční prostředky související s projektem v oblastech péče, bydlení, klimatu/životního prostředí a péče o děti. Brunner se nechce smířit s tím, že by státy preferovaly každý rok vyšší podíl z daňového koláče: „Jedno nevylučuje druhé.“ Fond by byl rovněž dotován do konce nového období finančního vyrovnání. V každém případě je přesvědčen, „že se najde dobré řešení,“ řekl Brunner, který zdůraznil, že je zodpovědný za „dohlížení na stát jako celek“. 

Spolkové země vedené Lidovci (ÖVP) nejsou vůči budoucímu fondu proti. Klíčová změna by samozřejmě byla „nejlepší“, řekl vorarlberský státní vůdce a státní zástupce při vyjednávání Markus Wallner. Ale budoucí fond je také dobrý nápad, říká Wallner: 

„Existují různé způsoby, jak můžeme dosáhnout našeho cíle.“ 

Podle salcburského regionálního lídra Wilfrieda Haslauera (ÖVP) je cílem změnit klíč, ale dobrý nápad by mohl být i budoucí fond. Záleží ale na jeho provedení.

Šéfové zemských států vedených socdem SPÖ, kteří přišli na jednání na Vídeňskou radnici společně, vyzařovali o něco méně sebevědomí. Starosta Vídně Michael Ludwig (SPÖ) očekával „intenzivní diskuse“, jde přece o „spravedlivé rozdělení daňových příjmů“. Ludwig především připomněl, že za veřejné služby jsou odpovědné státy a obce. Guvernér spolkové země Korutany Peter Kaiser (SPÖ) naopak doufá, že dojde k pokroku brzo k pokroku.

Konec jednání však není v nedohlednu, jak po mimořádné konferenci LH vysvětlili zemští představitelé Korutan, Vídně, Vorarlberska a Horního Rakouska. Míč je nyní na straně Brunnera; představitelé státu očekávají, že poskytne další podrobnosti o budoucím fondu, který uvedl do hry.

Současný předseda Konference guvernérů zemí, krajský šéf Korutan Peter Kaiser, po schůzce uvedl, že ministr financí „mírně změnil svůj přístup“ a předložil novou nabídku. Ta má zemím poskytnout „čerstvé peníze“ v hodnotě dvou miliard. Konkrétně jde o 2,3 miliardy. V každém případě jde o navýšení oproti předchozí nabídce, což by pro státy znamenalo jen 473 milionů peněz navíc, uvedl guvernér Vorarlberska Markus Wallner (ÖVP).

Konec jednání je však v nedohlednu, jak po mimořádné konferenci vysvětlili zemští představitelé Korutan, Vídně, Vorarlberska a Horního Rakouska. Míč je nyní na straně Brunnera; představitelé státu očekávají, že poskytne další podrobnosti o budoucím fondu.

Současný předseda Konference guvernérů (hejtmanů) zemí, krajský šéf Korutan Peter Kaiser
, po schůzce uvedl, že ministr financí „mírně změnil svůj přístup“ a předložil novou nabídku. Ta má zemím poskytnout „čerstvé peníze“ v hodnotě dvou miliard €uro. Konkrétně jde o 2,3 miliardy €uro. V každém případě jde o navýšení oproti předchozí nabídce, což by pro státy znamenalo jen 473 milionů €uro peněz navíc, uvedl guvernér Vorarlberska Markus Wallner (ÖVP).

Autor: Redakce, 19.9.2023

Zdroj:

https://www.vienna.at/brunner-und-laender-wollen-einigung-zu-finanzausgleich/8301688

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023

#mestankurier.info