Tož, Waterloo pro řidiče…

„Cestování zdarma pro svobodné občany“ – to bylo kdysi dávno. Pokud budou plány Evropské komise probíhat podle jejích plánů, měla by se na nové řidiče a seniory vztahovat celoevropská omezení. Postižena by ale byla překvapivě i další skupina.

Evropský parlament zvažuje zavedení celoevropských omezení aut pro nové řidiče a seniory. Podle návrhu nových směrnic pro řidičské průkazy by měly být rychlostní limity rozloženy podle věkových skupin. Limit pro začínající řidiče je 90 km/h. Členské státy by navíc mohly v budoucnu stanovit zvláštní předpisy pro držitele nových řidičských průkazů, aby „omezily řízení v noci, konkrétně od půlnoci do šesti hodin.“

Kromě toho platí přísnější omezení pro řidičské průkazy. Dokument stanoví, že od 60 let končí platnost řidičského průkazu po sedmi letech. U lidí nad 70 let by k tomu mělo dojít už po pěti letech a u lidí nad 80 let po dvou letech. Po ztrátě platnosti by se řidičský průkaz musel každoročně obnovovat na vlastní náklady a v závislosti na lékařských a psychologických vyšetřeních. Řidičský průkaz na zkoušku by navíc vyžadoval nový řidičský test po uplynutí zkušební doby. V celé Evropě by to mělo trvat dva roky.

Omezení řidičských průkazů se zřejmě týká i elektromobilů

Počítá se také s hmotnostním limitem 1,8 tuny pro všechny řidičské průkazy skupiny B a s tím spojeným omezením rychlosti na 110 km/h. Podle návrhu by měla být v budoucnu zavedena „třída B+“ pro všechny vozy nad hmotnostní limit. To by také bylo přístupné pouze osobám ve věku 21 a více let. Opatření je podle informací médií zaměřeno především na řidiče SUV. Mnoho elektromobilů má ale také pohotovostní hmotnost přes 1,8 tuny kvůli těžkým bateriím.

V současnosti není jasné, kdy vstoupí v platnost reforma směrnice o řidičských průkazech. Pokud příslušný parlamentní výbor EU pro dopravu a cestovní ruch odhlasuje návrh kladně, celý parlament nejprve rozhodne, zda jej přijme, a poté bude hlasovat Rada Evropské unie. 

Autor: Redakce, 21.9.2023

Zdroj:

https://assets.jungefreiheit.de/2023/09/090166e5fa2f29bc.pdf

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023