Summitu v Pekingu se účastnil osobně Viktor Orbán za Maďarsko a Alexander Vučič za Srbsko, oběma zemím to přinese investice za miliardy…

Iniciativa vybudovala elektrárny, silnice, železnice a přístavy po celém světě a prohloubila vztahy Číny s Afrikou, Asií, Latinskou Amerikou a Blízkým východem. Jde o hlavní součást snahy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby Čína hrála větší roli v globálních záležitostech.

Čína se stala hlavním financovatelem rozvojových projektů v rámci BRF, stejně jako Světová banka. Čínská vláda říká, že iniciativa zahájila více než 3 000 projektů a „galvanizovala“ investice ve výši téměř 1 bilionu dolarů.

Dohoda o volném obchodu otevírá nové obzory ve vztazích mezi Srbskem a Čínou, říká srbský prezident Aleksandar Vučić. Prezident Srbska Aleksandar Vučić se v Pekingu setkal s prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem.

Za přítomnosti prezidentů Srbska a Číny byly podepsány čtyři dohody, z nichž nejvýznamnější je Dohoda o volném obchodu mezi Srbskem a Čínou, která se bude týkat 10 412 srbských celních pozic, tedy výrobků, a 8 930 z čínské strany.

Dohodu o volném obchodu podepsali ministři obchodu Srbska a Číny Tomislav Momirović a Wang Wentao.

Kromě této dohody bylo přijato Memorandum o výměně a spolupráci v oblasti politiky hospodářského rozvoje, Memorandum o společném zlepšení průmyslové a investiční spolupráce mezi Srbskem a Čínou, jakož i střednědobý akční plán společné výstavby byla podepsána iniciativa „Pás a stezka“ mezi vládou Čínské lidové republiky a vládou Srbska.

Memorandum o výměně a spolupráci v oblasti politiky hospodářského rozvoje podepsali ministr financí Srbska Siniša Mali a předseda Národní komise pro reformu a rozvoj Zheng Shanjia.

„Jsem velmi šťastný a poctěn, že mám příležitost být v Pekingu. Ministři srbské vlády jsou se mnou, což hovoří o respektu a samotné příležitosti být u toho. Děláme pokroky ve všech oblastech, ve kterých spolupracujeme. Iniciativa Pás a stezka přinesla do naší země mnoho dobrého. Jsem hrdý na naše přátelství a výsledky, kterých jsme dosáhli. Dohoda o volném obchodu, kterou dnes podepisujeme, otevírá nové obzory ve vztazích mezi našimi zeměmi,“ řekl Vučić.

Smlouvy na investice podepsal i Viktor Orbán za Maďarsko. Orbán i Vučič jsou jediní politici z Evropy, kteří se summitu účastnili a dohodli tak investice do střední Evropy, za mnoho set miliard dolarů.

Oba dva se také setkali s prezidentem Ruska Vladimírem Putinem a řešili s ním válku na Ukrajině a mír mezi Ruskem a Ukrajinou.

Autor: Redakce, 19.10.2023

Zdroj:

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023

#mestankurier.info