Tož, „Wir schaffen das“…

Evropské řešení masové imigrace selhává již na vnějších hranicích. Evropská agentura pro ochranu hranic Frontex hlásí výrazný nárůst. Zejména jedna cesta překonává dosavadní rekordy v oblasti migrantů

Počet nelegálních překročení hranic migranty vzrostl za prvních deset měsíců roku 2023 na 331 600. To představuje nárůst o zhruba 18 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jen v roce 2015 došlo od ledna do října k více nelegálním vstupům na vnější hranici EU, uvedla Evropská agentura pro ochranu hranic Frontex.

Západoafrická trasa zaznamenala zdvojnásobení počtu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od začátku roku došlo k více než 27 700 překročení vnější hranice EU. Jen v říjnu se asi 13 000 žadatelů o azyl pokusilo dostat do Evropy přes Kanárské ostrovy. Podle agentury Frontex je jich od začátku evidence více než kdy jindy. Tento vývoj zajistil, že Guinea a Pobřeží slonoviny byly po Sýrii druhou a třetí největší zemí původu žadatelů o azyl.

Více migrantů ve Středozemním moři a na tureckých hranicích

Nejdůležitější trasa letos vedla přes centrální Středomoří. Pohraničníci EU zaznamenali za prvních deset měsíců přibližně 143 600 narušení hranic, a tedy téměř polovinu všech pokusů o nelegální vstup. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet zvýšil o 68 %. To je od roku 2016 maximum, uvedla agentura Frontex. Agentura pro ochranu hranic zároveň poznamenala, že v říjnu bylo o 50 % méně pokusů o přechod do EU než v předchozím měsíci.

Další růst zaznamenala tzv. východní středomořská trasa přes Turecko. Pohraniční stráže EU tam zachytily nelegální migranty přibližně 45 100krát, což je téměř o čtvrtinu více než ve stejnou dobu loni.

Napravit by to měl kompromis EU v oblasti azylu

Na všech ostatních trasách čísla klesla. Nejvíce se vývoj dotkl balkánské trasy, kde počet nelegálních vstupů klesl o 22 %. Trasa přesto zůstala jednou z nejdůležitějších s 97 300 narušeními hranic. Snížila se také frekvence pokusů o překročení trasy přes západní Středomoří kolem španělské exklávy Ceuta a východní hranice EU, která se v posledních letech stala cílem pokusů o destabilizaci z Běloruska.

S cílem dostat nelegální přistěhovalectví pod kontrolu se státy EU začátkem října dohodly na kompromisu o azylové reformě. Podle toho by už na vnějších hranicích EU měla probíhat azylová řízení, ale pouze pro lidi ze zemí s mírou uznání nižší než 20 %. 

Autor: Redakce, 18.11.2023

Zdroj:

https://jungefreiheit.de/politik/ausland/2023/migranten-auf-hoechststand/

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023

#mestankurier.info