Tož, establishment si poradí i bez voličů…

Problémy vlády koalice Semafor (SPD-FDP-Zelení)

Koaliční vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze je v oblíbenosti na bodu mrazu. Socdem SPD je ve vleku šílené politiky Zelených, která ničí průmysl, a liberálů z FDP. Program podpory migrace, likvidace průmyslu, podpory LGBTQ, genderu, klimateroristů. Vláda má podporu už jen 35 % obyvatel. SPD se pohybuje kolem 16 %, Zelení kolem 12 % a svobodní liberálové FDP jsou na 7 %. FDP navíc ztrácí pozice i v zemských sněmech kdy opakovaně vypadává a nepřekračuje 5 % potřebných ke vstupu. Pravicový voliči ji trestají za to, že je v koaliční vládě s levicí SPD a ultralevicí Zelenými.

Ústavní soud proti spolkovému rozpočtu vlády Německa

Spolkový ústavní soud prohlásil německý dodatkový rozpočet na rok 2024 za neplatný. Kancléř Scholz (SPD) reaguje smířlivě – ale bez konkrétních prohlášení o novém rozpočtu. Z opozice (AfD, Die Linke, Aliance Sahra Wagenknecht) se ozývají výzvy k jeho odstoupení a výzva k předčasným volbám. To, je teď nová realita vlády Německa. Nikdo neví co bude dál a do konce roku zbývá měsíc. 

A co na to říká největší opoziční strana CDU/CSU?

Šéf bavorské CSU Markus Söder, současný premiér Svobodného státu Bavorsko, žádá nové předčasné volby jako řešení situace. Friedrich Merz, šéf CDU se tváří zatím neurčitě i když náznaky vidět a slyšet jsou.

Merz v Bundestagu ve svém projevu ke kancléři Scholzovi řekl:

„Budete nás mít na své straně v určitých věcech změny. Pokud ne, ukončíme semaforové strašidlo.“

V kuloárech už se mluví o tom, že by Scholz vypověděl koaliční smlouvu Zeleným a FDP a udělal by buď menšinovou jednobarevnou vládu s podporou CDU/CSU, nebo opět velkou GroKoalici SPD – CDU/CSU a nemusely by se vypisovat nové předčasné volby, které někteří požadují ve stejném termínu eurovoleb v červnu 2024.

Vláda by tak vládla na jiném koaličním půdorysu až do roku podzimu roku 2025. SPD a CDU/CSU by se tak snažila oddálit nástup AfD a i nové strany Aliance Sahra Wagenknecht. 

Většina pro předčasné volby

Nicméně většina voličů je dnes pro předčasné volby a 65 % lidí si myslí, že by CDU/CSU nevládla lépe než současná vláda semaforu. Vláda ale nové volby zjevně hned tak nevypíše. Realističtější řešení je držet pozice nebo udělat velkou koalici a tím držet od moci obě dvě strany antiestablishmentu (AfD, BSW).

Čím déle tak však bude establishment jednat a držet se u moci i proti vůli voličů, tím hůře to pak může celé dopadnout…

Autor: Redakce, 29.11.2023

Zdroj:

https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2023/kw48-de-regierungserklaerung-979496

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!
Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!
Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500
IBAN: CZ7755000000001511201888
BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Majitel účtu / Kontoinhaber:
BulvarART s.r.o. / GmbH
www.mestankurier.info
© Copyright 2023

mestankurier.info