Tož, klasika, stěžují si samozřejmě Zelení v Německu…

Objednat si Lumumbu na vánočním trhu může znít neškodně. Pokud se však řídíte argumentem zeleného historika, jednáte jako rasista. Co se skrývá za názvem nápoje kakao s panákem?

Historička Annalena Schmidt má problém s Lumumbou. Ne s bývalým prezidentem Konga, ale s horkým nápojem s kakaem, který se tradičně podává na vánočních trzích. Podle Schmidtové má prý oblíbený nápoj rasově motivovaný název. Protože Patrice Lumumba byl zavražděn v roce 1961.

Krátce poté se název Lumumba rozšířil po celém západním Německu. Spolková republika neměla se střelbou nic společného. Jako vůdce konžské nezávislosti se Lumumba stal prvním prezidentem Konga v roce 1960. Jeho funkční období však bylo zastíněno politickými intrikami a mezinárodními vlivy. Byl sesazen, uvězněn a nakonec zastřelen v přítomnosti belgických důstojníků.

Jak se toto jméno následně dostalo do Německa, je stejně mlhavé jako motivace toho, kdo mu dal jméno. Děsné?  Rasismus? Možná. Protože původ nebyl dosud definitivně objasněn.

Jedno jméno, dva příběhy

Vzhledem k tomu, že se Lumumba pije také v Kongu v roce 1960, mohlo by to být vyznamenání. Nápoj se vyrábí z cukrové třtiny a kakaa, klasické koloniální zboží. Historici Kerstin Ehmer a Beate Hindermann ve své knize The School of Sophisticated Drinking nevylučují oba přístupy: „Dnes se vedou spory o to, zda byl nápoj pojmenován na počest bojovníka za svobodu, nebo zda jde o skrytou formu rasismu.“

Ale pro Schmidtovou, která zasedá v městské radě Budyšína za Zelené, je věc jasná: „Patrice Lumumba stojí za hnutím za nezávislost v Africe! Byl zastřelen!“ Proto tento výraz musí být rasistický, tvrdí historička na X.

Schmidtová však není ani první, ani nebude poslední, kdo trvá na tom, že jde o rasově motivovaný termín. Na X však našla malé spojení. Většina uživatelů X reagovala na Schmidtovu iniciativu negativně. Jeden uživatel žertoval: Prusové by byli podobně kritičtí vůči pojmenování sledě po Bismarckovi.

Pij Lumumbu, cti Lumumbu

Další se kriticky zeptal: „Protože byl zastřelen, je to rasistické? Už mě nic nenapadá. Až na to, že si myslím, že je úžasné pojmenovat drink po důležitém muži.“

„Zřejmě existují také lidé, kteří chtějí hnutí za nezávislost v Africe zamést pod koberec. Zajímavý. „Piju Lumumbu na poctu tohoto velkého muže,“ shrnul jeden uživatel.

Mimochodem, existuje alternativní název. V severním Německu, Nizozemsku a Dánsku se objednává „mrtvá teta“. Toto  děsivé jméno pochází z legendy ze severofríského ostrova Föhr. Popel zesnulé Föhrové z Ameriky se tam prý vrátil v krabici od kakaa.

Autor: Redakce, 5.12.2023

Zdroj:

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023

#mestankurier.info