Tož, návrat do časů Konrada Adenauera, Willy Brandta, Helmuta Kohla nebo Gerharda Schrödera…

Německo v pohybu

Poté, co vyhořely v podstatě všechny mainstreamové strany, kdysi konzervativní CDU/CSU, socdem SPD, liberální FDP, a i progresivní Zelení a Die Linke, nastal čas nových stran, které chtějí převzít otěže v Německu. Celoněmecky je jich celkem pět a mají velkou šanci v budoucnu převzít moc nejen na úrovni komunální, zemské ale i spolkové.

AfD

Nejúspěšnější z nich je Alternativa pro Německo, ta má dva předsedy Alici Weidel a Tino Chrupallu, Strana existuje 10 let a je úspěšná na všech úrovních. Nicméně stále existuje blok mainstream stran a hlavně médií, které proti straně brojí. O to více jí však rostou preference a získává mandáty starostů, správců obcí, zemských poslanců, spolkových poslanců a europoslanců. Je otázkou času, kdy bude hráz prolomena a AfD se stane i koaliční stranou. Zatím však už hlasuje na komunálních a zemských úrovních s CDU/CSU nebo FDP, či Svobodnými voliči. AfD je stranou pravicově národně-konzervativní.

Freie Wähler

Strana má základnu v Bavorsku, kde je součástí vládní koalice s CSU. Vede ji Hubert Aiwanger, který je vicepremiérem Svobodného státu Bavorsko. Svobodní voliči se snaží etablovat i v dalších spolkových zemích a na spolkové celostátní úrovni se pohybují mezi 3 – 5 %. Strana je sestavená z bývalých členů CSU a AfD. Jde o konzervativně – sociální stranu středu.

Werte Union

Strana Hodnot, má vzejít ze spolku, který je navázán na CDU/CSU a je v něm tak třetina členů těchto stran. Stranu má vést Hans-Georg Maaßen, který se postavil kancléřce Angela Merkelové a její migrační politice. Byl předsedou Spolkového úřadu pro ochranu ústavy odkud byl odvolán právě za kritiku „Wir schaffen das“. CDU jej chce vyloučit ze strany.

Strana tak bude moct dělat koalice například s AfD nebo Freie Wähler, či Bündnis Deutschland. Strana má být konzervativní a křesťansko-sociální, tak jako někdejší CDU/CSU. 

Bündnis Deutschland

Díky někdejším poslancům za AfD je strana zastoupena v Evropském parlamentu, hesenském a saském zemském sněmu a po sloučení s Bürger in Wut (Občané v odporu) i v brémském parlamentu. Předsedou je Steffen Große (bývalý člen CDU a Freie Wähler). Strana je liberálně-konzervativní pravicová strana.

Bündnis Sahra Wagenknecht

Stranu vede Sahra Wagenknechtová, poslankyně, která odešla z Die Linke a s ní další poslanci a politici ne zemské či komunální úrovni. Wagenknechtová je hvězda konzervativní levice. Její manžel je Oskar Lafontaine, někdejší předseda socdem SPD a ministr financí ve vládě Gerharda Schrödera a zakladatel právě Die Linke. Strana dosahuje v průzkumech až na 15 %. Nová strana má být levicově konzervativní, jako někdejší socdem SPD, či původní Die Linke.

Volby komunální, zemské, eurovolby 2024

Letos se v Německu konají volby na komunální úrovni (Berlín, Durynsko, Bádensko-Württembersko, Braniborsko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Porýní-Falc, Hamburg, Sársko, Sasko, Sasko-Anhaltsko). Do zemských sněmů pak Sasko, Durynsko, Braniborsko. A volby do Europarlamentu. 

V průzkumech mají v těchto volbách šanci na úspěch právě 5 těchto stran, které získávají na síle a mohou tak nahradit až polovinu původních stran mainstreamu u moci na všech úrovních v Německu. 

Volby do Bundestagu 2025

Hlavní volby do spolkového Bundestagu se mají konat až na podzim 2025, ale „vláda semaforu“ (SPD-FDP-Zelení) je mimořádně neoblíbená a v Německu právě tento týden probíhají protesty a blokády farmářů, železničářů, lékařů atd…

Autor: TGM, 14.1.2024

Zdroj:

https://www.afd.de/

https://www.freiewaehler.eu/

https://buendnis-deutschland.de/

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!

Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!

Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500

IBAN: CZ7755000000001511201888

BIC/SWIFT: RZBCCZPP

Majitel účtu / Kontoinhaber:

BulvarART s.r.o. / GmbH

www.mestankurier.info

© Copyright 2023

#mestankurier.info