Tož, je prý nutné ochránit „liberální demokracii“…

Volby do EU: Pravicoví populisté jsou na prvním místě v devíti zemích

Nová studie předpovídá ve volbách do EU posun doprava.

Nová studie Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) varuje před výrazným posunem doprava ve volbách do EU v červnu 2024. Protievropské populistické strany by tak byly v čele hlasování v devíti členských státech EU – včetně Rakousko – a v dalších devíti zemích se umístilo na druhém nebo třetím místě. Strana svobody (FPÖ) by zdvojnásobila počet svých zástupců v EU ze tří na šest.

Nová studie evropského think-tanku ECFR „Ostrý obrat doprava: Prognóza voleb do Evropského parlamentu v roce 2024“ je založena na aktuálních průzkumech veřejného mínění ze všech 27 zemí EU. Autoři, včetně předních politologů a průzkumníků Simona Hixe a Kevina Cunninghama, předpokládají, že dvě ústřední politické skupiny v Evropském parlamentu – Evropská lidová strana (EPP) a Socialisté a demokraté (S&D) – budou stejně jako v minulém ztratit mandáty v obou volbách.

EVP zůstane napřed

Přestože EPP pravděpodobně zůstane největší skupinou – a bude tak mít slovo při stanovování agendy – Hix a Cunningham předpokládají, že populistické hlasy budou více přítomny v příštím EU parlamentu a více se zapojí do rozhodování. To by mohlo představovat vážnou hrozbu pro klíčové pilíře evropské agendy, včetně Evropské zelené dohody, pokračující podpory Ukrajiny a budoucnosti rozšiřování EU

Ve Francii Renesanční strana Emmanuela Macrona pravděpodobně výrazně ztratí pozici ve prospěch Rassemblement National Marine Le Penové. Podle studie by to mělo přilákat 25 poslanců. Očekává se, že Alternativa pro Německo (AfD) téměř zdvojnásobí svůj počet zastupitelů a možná dosáhne na plénu celkem 19 křesel. Rozhodující roli by mohla sehrát maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbàna (prognóza: 14 křesel): Pokud se rozhodne připojit k Evropským konzervativcům a reformátorům (ECR), mohla by se stát třetí nejsilnější frakcí, téměř spolu s Identitou a demokracií frakce tvoří čtvrtinu všech poslanců.

V důsledku toho by téměř polovina křesel ležela mimo „velkou koalici“ centristických frakcí EPP, S&D a liberálních frakcí Renew Europe (RE). Jejich křesla pravděpodobně klesnou z 60 na 54 procent. Kvůli tomuto poklesu už by koalice nemohla mít dostatek křesel, aby získala většinu v klíčových hlasech.

Předzvěsti celostátních voleb

Studie varuje, že evropské výsledky by mohly být předzvěstí národních voleb v členských státech, jako je Rakousko, Německo a Francie. V Rakousku by růst podpory FPÖ mohl pokračovat až do voleb do Národní rady na podzim 2024 a také v Německu by očekávaný vliv AfD mohl utvářet politickou scénu a politický příběh před federálními volbami v roce 2025.

„Prostřední se musí probudit“

„Na pozadí rostoucího populismu, který by mohl dosáhnout nového vrcholu s návratem Donalda Trumpa jako amerického prezidenta koncem tohoto roku, se strany v politickém středu musí probudit a jasně oslovit voliče,“ zdůrazňuje spol. -autor Simon Hix, profesor Evropského univerzitního institutu ve Florencii.

Autor: Redakce, 25.1.2024

Zdroj:

https://www.oe24.at/oesterreich/politik/eu-wahl-in-neun-laendern-sind-rechtspopulisten-auf-nummer-1/583042047

Podpořte nezávislou originální žurnalistiku!
Unterstützen Sie originellen unabhängigen Journalismus!
Číslo účtu / Kontonummer: 1511201888/5500
IBAN: CZ7755000000001511201888
BIC/SWIFT: RZBCCZPP
Majitel účtu / Kontoinhaber:
BulvarART s.r.o. / GmbH
www.mestankurier.info
© Copyright 2023

mestankurier.info